0

Jak wyczyścić fotel z Ikei

  • 14 października, 2022

Niezależnie od tego, czy dopiero co kupiłeś fotel Ikea, czy też siedzisz na nim już od jakiegoś czasu, istnieje kilka prostych sposobów na jego wyczyszczenie. Możesz wypróbować kilka rzeczy, w tym pocieranie plam łyżką, użycie nadtlenku wodoru lub myjki parowej. Możesz również odkurzyć i wysuszyć krzesło prawidłowo, aby zapewnić, że plamy nie pojawią się ponownie.

Usuwanie plam łyżką

Plamy na fotelu ikea mogą stanowić problem, ale istnieją sposoby na ich usunięcie i przywrócenie fotelowi nowego wyglądu. Zanim zaczniesz, sprawdź etykietę pielęgnacyjną, aby dowiedzieć się, z jakiego rodzaju tkaniny wykonane jest Twoje krzesło. W zależności od tkaniny, może być konieczne użycie rozpuszczalnika do czyszczenia na sucho lub płynnego detergentu do mycia naczyń.

Pierwszym krokiem w czyszczeniu plamy jest odkurzenie obszaru. Pomoże to w usunięciu brudu i kurzu. Po wyczyszczeniu brudu z tkaniny, należy przetrzeć zaplamione miejsce wilgotną szmatką. Pomoże to rozjaśnić plamy i zapobiegnie ich ciemnieniu.

Drugą metodą jest zaplamienie plamy roztworem octu i wody. Pomoże to usunąć nieprzyjemny zapach. Możesz również spróbować komercyjnego środka do czyszczenia tapicerki. Należy postępować zgodnie z instrukcjami na butelce i przetestować środek czyszczący na niepozornym miejscu przed użyciem go na tapicerce.

Jeżeli plama pozostaje, ty możesz próbować plamę remover który używa enzymy. To rozbija białka w organicznych plamach.

Jeśli plamy są uparte, możesz ponownie namoczyć je w wodzie. Możesz użyć gąbki lub ściereczki z mikrofibry, aby zmazać plamy. Resztki mydła należy spłukać, aby mieć pewność, że plama została całkowicie usunięta.

Trzecią metodą jest szorowanie plam szczotką z miękkim włosiem. Można też spróbować z sodą oczyszczoną. Możesz wymieszać sodę oczyszczoną z wodą, aby uzyskać pastę. Taką pastę należy nałożyć na poplamione miejsca i pozostawić na kilka minut.

Używanie myjki parowej

Używanie myjki parowej do czyszczenia krzesła z tkaniny może być świetnym sposobem na usunięcie plam i brudu. Istnieje kilka dostępnych opcji, a najlepsza dla Ciebie będzie zależała od tkaniny i Twoich preferencji.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest spojrzenie na etykietę pielęgnacyjną na krześle. To powie Ci, czy można go czyścić parą. Producent powie Ci również, co powinieneś zrobić, aby nie spowodować dalszych uszkodzeń tapicerki.

Myjka parowa to świetna opcja dla krzeseł z tkaniny, ale stary dobry próżnia może być również świetnym narzędziem. To pomoże Ci usunąć okruchy, duże kawałki włosów i inne duże zanieczyszczenia.

Jeśli nie masz myjki parowej, możesz użyć mieszanki wody i mydła do naczyń, aby usunąć plamy. To nie tylko sprawi, że fotel będzie wyglądał czysto, ale także pomoże usunąć zapachy.

Inny nifty trick jest rozpylać rozwiązanie ocet i woda na krzesło. Następnie, niech rozwiązanie siedzieć przez 15 minut. To nie tylko pozbyć się zapachów, ale będzie dezynfekować powierzchnię.

Jeśli nie masz mocy szorowania, możesz użyć szczotki z miękkim włosiem, aby poluzować zanieczyszczenia z ciasnych zakamarków. Możesz też kupić szczotkę do czyszczenia z mikrofibry, która pomoże Ci dotrzeć do najgłębszych zakamarków.

Jeśli nie możesz znaleźć środka czyszczącego z mikrofibry, możesz również wyczyścić swój fotel za pomocą szczoteczki do zębów i rozcieńczonego roztworu płynnego mydła do naczyń. Po wyszorowaniu, przetrzyj miejsce wilgotną szmatką. Dzięki temu krzesło będzie wyglądało jak nowe.

Stosowanie nadtlenku wodoru

Stosowanie nadtlenku wodoru do czyszczenia fotela ikea może być świetnym sposobem na pozbycie się plam bez konieczności zatrudniania profesjonalisty. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, jak używać go poprawnie, aby nie uszkodzić tkaniny krzesła.

Najpierw przetestuj niewielki obszar sofy, aby upewnić się, że nie odbarwia ani nie plami mebli. Jeśli plama nie wyjdzie łatwo, możesz chcieć użyć mocniejszego środka czyszczącego.

Następnie nałóż niewielką ilość wody utlenionej na poplamiony obszar. Poczekaj kilka minut, aż nadtlenek wodoru osiądzie. Następnie przetrzyj miękką szmatką. Jeśli plama jest nadal obecna, powtórz proces, aż plama zostanie usunięta.

Wreszcie, myje resztę krzesła z wodnym opartym cleaner. To może usunąć plamę, ale może również wybielić tapicerkę.

Jeśli plama pozostaje, możesz użyć pieniącego się roztworu nadtlenku do jej wyczyszczenia. Następnie spłucz ją zimną wodą. Pomoże to usunąć plamę z krwi.

Możesz również użyć kombinacji mydła do naczyń i białego octu, aby wyczyścić plamę z czerwonego wina. Najlepiej jest unikać stosowania rozpuszczalnika na siedzeniach przeznaczonych tylko do czyszczenia na sucho. Alternatywnie, możesz użyć parownicy. Możesz wypożyczyć parownicę z każdego sklepu z narzędziami. Parownica zapewni Ci głębsze czyszczenie niż ręcznik.

Jeżeli ty no masz parownicę, ty możesz czyścić plamę z mieszanką woda i naczynie mydło. Upewnij się, że zaplamisz ją czystą szmatką. Następnie pozwól, aby zabrudzone obszary wyschły przed ponownym użyciem ręcznika.

OxiClean jest produktem, który można kupić, który usuwa plamy i czyści tapicerkę. Jest dostarczany z instrukcją, jak go używać i może nawet usunąć plamy z ubrań.

Odpowiednie suszenie krzeseł tapicerowanych

Utrzymanie krzeseł tapicerowanych w odpowiedniej czystości i suchości jest ważne. Nie tylko sprawia, że krzesła wyglądają jak nowe, ale także chroni tkaninę przed plamami i zapachami. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku domów, w których są dzieci lub zwierzęta.

Jeśli nie masz myjki parowej, możesz wyczyścić krzesła tapicerowane szorując je roztworem wody i mydła do naczyń. Należy to robić ostrożnie, ponieważ mieszanka mydła i wody może wybielić tapicerkę.

Po wyszorowaniu, dokładnie spłucz tapicerkę świeżym ręcznikiem. W przypadku większych zabrudzeń użyj silnego odkurzacza. Jeśli plamy nadal są uporczywe, spróbuj użyć nadtlenku wodoru. Ta metoda działa dobrze ze skórą, wełną i jedwabiem, choć najlepiej jest ją najpierw przetestować, aby upewnić się, że tkanina nie zostanie uszkodzona.

Jeśli krzesło ma dużo kurzu i okruchów, spróbuj mniejszego ręcznego odkurzacza. Dzięki temu usuniesz większe kawałki jedzenia i włosy.

Możesz również użyć ściereczki z mikrofibry do przetarcia tapicerki. Kąty i szczeliny powinny być również przetarte. Jeśli chcesz, możesz wymieniać ściereczkę z mikrofibry w odstępach czasu.

Dla dokładniejszego czyszczenia możesz spróbować domowej roboty odplamiacza do tapicerki. Pastę możesz nałożyć szorując szczotką z miękkim włosiem. Po szorowaniu, zaplamiaj leczony obszar czystym ręcznikiem z mikrofibry.

Jeśli nie masz tapicerowanych krzeseł, możesz łatwo wyczyścić powierzchnię swojej sofy roztworem destylowanego białego octu. To może usunąć plamy, zapachy i pleśń. Jednak trzeba będzie zostawić go na co najmniej 15 minut. Należy również wytrzeć go wilgotnym ręcznikiem, aby usunąć wszelkie pozostałości.

Podobne tematy