0

Jak wyczyścić plamy między szybami piekarnika Bosch

  • 5 października, 2022

Niezależnie od tego, czy masz elektryczny czy gazowy piekarnik Bosch, możesz zrobić kilka rzeczy, które pomogą Ci utrzymać go w czystości. Obejmuje to czyszczenie szkła wewnątrz i na zewnątrz piekarnika, a także używanie szorowarki do piekarników. Ponadto istnieją pewne cykle samoczyszczenia, które można wykorzystać, aby utrzymać piekarnik w czystości i wolny od brudu.

Czyszczenie wnętrza

Niezależnie od tego, czy posiadasz piekarnik Bosch, czy nie, chcesz, aby funkcja samoczyszczenia działała sprawnie. Funkcja ta wykorzystuje ekstremalne ciepło i parę wodną do rozpylania środków czyszczących we wnętrzu urządzenia. Choć może to być pomocne narzędzie, może być również niebezpieczne. Jeśli Twoje urządzenie nie działa prawidłowo, ważne jest, aby oddać je do serwisu eksperta.

Aby wyczyścić piekarnik, trzeba zdjąć wszystkie półki, patelnie i inne urządzenia. Nie jest to przyjemny obowiązek, ale ważne jest, aby utrzymać urządzenia kuchenne w dobrym stanie.

Szybkim i łatwym sposobem na wyczyszczenie piekarnika Bosch jest użycie myjki parowej. To świetny sposób na pozbycie się plam z jedzenia i nieprzyjemnych zapachów. Urządzenie do czyszczenia parą można kupić w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego.

Istnieją również naturalne metody, których możesz spróbować. Być może będziesz musiał wykonać trochę pracy, aby usunąć uporczywe plamy, ale może być warto.

Jeśli czyścisz czarny piekarnik ze stali nierdzewnej, możesz użyć łagodnego roztworu wody z mydłem, aby usunąć odciski palców. Jeśli szukasz bardziej dokładnego czyszczenia, możesz zastosować mieszaninę sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru do wnętrza piekarnika.

Choć dostępnych jest wiele środków do czyszczenia piekarników, należy wybrać taki, który nie zawiera substancji żrących. Produkty na bazie żrących substancji mogą zawierać szkodliwe chemikalia, które mogą spowodować długotrwałe uszkodzenie Twojej kuchni.

Możesz również spróbować użyć sody oczyszczonej i octu. Możesz dodać olejki eteryczne do sody oczyszczonej, aby stworzyć pastę. Można zastosować to do wnętrza piekarnika i niech siedzi przez 20 minut lub tak. Następnie, można wytrzeć go z wilgotną szmatką.

Czyszczenie plam między szybami

Wyczyszczenie plam między szybami piekarnika bosch może wydawać się trudnym zadaniem. Na szczęście istnieje kilka bardzo prostych kroków, które możesz wykonać, aby usunąć te uporczywe plamy i sprawić, że Twój piekarnik będzie wyglądał i pachniał jak nowy.

Pierwszym krokiem jest dostanie w swoje ręce narzędzia do czyszczenia. Możesz użyć drucianego muchomora. Te zwykle znajdują się w pobliżu mopów. Możesz wygiąć drut, aby wyczyścić szybę.

Następnie możesz zanurzyć końcówkę yardstick w wodzie z mydłem. Dzięki temu łatwiej będzie przetrzeć szkło między szybami. Można również owinąć ręcznik do naczyń wokół kija. Następnie można zabezpieczyć ręcznik gumką.

Po nałożeniu roztworu czyszczącego możesz go wytrzeć czystą, wilgotną szmatką. Nie szoruj jednak zbyt mocno. Nie chcesz doprowadzić do przyklejenia się pozostałości do stali nierdzewnej. Jeśli zauważysz smugi lub plamy, możesz je wypolerować suchą ściereczką z mikrofibry.

Jeśli rozwiązanie czyszczące pozostawia dymny zapach, możesz spróbować użyć Bar Keepers Friend. Jest to mieszanka sody oczyszczonej i wody. Soda pomaga usunąć plamy, a woda przecina tłuszcz. Możesz również użyć szorstkiej ściereczki, aby delikatnie wyszorować szkło.

Można również spryskać szkło środkiem odtłuszczającym. Większość producentów piekarników samoczyszczących stosuje kwasoodporną emalię porcelanową. Może być trudno usunąć wszystkie ślady śmieci za pomocą zwykłego środka do czyszczenia piekarnika.

Może być konieczne zdjęcie drzwiczek piekarnika, aby uzyskać dostęp do obszaru między szybami. Jeśli masz piekarnik z podwójną szybą, będziesz musiał zdjąć panel dostępu.

Wyjmowanie wewnętrznych szyb

Niezależnie od tego, czy posiadasz nowoczesny piekarnik, czy starszy model, czyszczenie wewnętrznych szyb to dobry pomysł. Chociaż mogą one nie wyglądać tak czysto jak szyba zewnętrzna, są ważne dla działania Twojego urządzenia.

Wewnętrzne szyby są zazwyczaj dość dobrze uszczelnione. Jednak jedzenie może ściekać między szybami i pozostawiać smugi. Na szczęście jest kilka sposobów, aby ułatwić ten proces.

Niektóre piekarniki posiadają cykle samoczyszczenia. Ta funkcja może być przydatna, ale może też pozostawiać nieprzyjemne opary. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, uruchom cykl, gdy nikogo nie ma w domu.

Inną opcją jest użycie mocnego środka do czyszczenia szyb piekarnika. Chociaż może to usunąć plamy tłuszczu, może również uszkodzić stal nierdzewną. Więc, upewnij się, aby przeczytać instrukcje na butelce.

Alternatywnie, możesz wyczyścić wnętrze swojego piekarnika z mieszanką sody oczyszczonej i wody. To nie tylko sprawi, że wnętrze Twojego piekarnika będzie czystsze, ale także pomoże mu trwać dłużej.

Możesz rozważyć użycie narzędzia czyszczącego z długą rączką, aby dostać się pomiędzy tafle szkła. Możesz również użyć ręcznego odkurzacza. Uważaj tylko, aby nie pobrudzić sobie rąk.

Jeśli musisz usunąć drzwi, pamiętaj, aby chronić szkło przed ciepłem. Może być również konieczne założenie rękawic ochronnych.

Niektóre nowoczesne piekarniki mają cykl samoczyszczenia, ale nie wszystkie. Jeśli nie masz tej funkcji, możesz wyczyścić wnętrze urządzenia mieszanką sody oczyszczonej i wody. To może być bardzo skuteczny sposób na usunięcie okruchów i brudu.

Podczas czyszczenia wnętrza piekarnika może być konieczne wybicie niektórych szyb. Wewnętrzne tafle szkła są utrzymywane razem przez wspornik, który można podnieść i usunąć.

Używanie skrobaczki do piekarników

Używanie skrobaczki do piekarników do czyszczenia plam między szybami piekarnika bosch może być dość trudnym zadaniem. Istnieje jednak kilka wskazówek, które mogą ułatwić Ci pracę.

Po pierwsze, musisz usunąć wszelkie luźne elementy żywności. Pomoże to rozbić uporczywe plamy z jedzenia. Możesz również użyć plastikowego skrobaka lub metalowej szczotki, aby usunąć wszelkie uporczywe pozostałości.

Następnie należy zastosować środek czyszczący na bokach i spodzie piekarnika. Możesz zdecydować się na produkt ekologiczny lub komercyjny. Pomoże to usunąć plamy bez toksycznych środków chemicznych.

Po nałożeniu produktu należy pozostawić go na około trzydzieści minut. Pozwoli to roztworowi wsiąknąć w twarde plamy. Następnie można zacząć je wycierać.

Po zakończeniu czyszczenia, można usunąć resztki za pomocą szpatułki. Następnie możesz przetrzeć powierzchnię czystą, suchą ściereczką. Zapobiegnie to rozmazywaniu się pozostałości. Możesz spróbować wypolerować smugi za pomocą ściereczki z mikrofibry.

Jeśli w Twoim piekarniku znajduje się bardzo uporczywy tłuszcz, może być konieczne użycie chemicznego środka czyszczącego. Produkty te zawierają amoniak i rozbijają tłuszcz. Są to zazwyczaj środki w formie sprayu. Powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas używania tych produktów należy również nosić rękawice ochronne.

Inną opcją jest czyszczenie parowe piekarnika. Większość producentów markowych marek oferuje funkcje samoczyszczenia. Pozwoli to na wyczyszczenie piekarnika bez konieczności włączania prądu. Jednak są też modele, które wymagają otwarcia okien, aby wypuścić opary.

Niektórzy ludzie wolą używać ciężkiego środka do czyszczenia szkła w piekarniku. Jest to bardziej dokładna metoda usuwania uporczywych plam z tłuszczu.

Cykl samoczyszczenia

Korzystanie z cyklu samoczyszczenia piekarnika może być bardzo wygodne. Jednak może być również niebezpieczne. Podczas tego procesu piekarnik wytwarza dym i opary, które mogą być niebezpieczne dla Ciebie i Twojej rodziny. Opary mogą być nawet szkodliwe dla zwierząt domowych.

Przed rozpoczęciem cyklu samoczyszczenia upewnij się, że Twój dom posiada system wentylacyjny. Jeśli odpowietrznik jest zablokowany lub pęknięty, opary mogą się wydostać. Jest to szczególnie ważne dla osób z astmą lub chorobami układu oddechowego. Pomóc może wentylator lub otwarte okna.

Po zakończeniu cyklu samoczyszczenia należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia z wnętrza piekarnika. Nie należy pozostawiać żadnych potraw ani napojów na wnętrzu piekarnika. Spowoduje to powstawanie dymu i popiołu. Popiół można wyczyścić wilgotną szmatką. Jeśli popiół pozostanie wewnątrz piekarnika, może stopić piec i spowodować pożar.

Użyj gąbki lub szczotki z włosiem, aby usunąć pozostałe pozostałości. Następnie spryskać obszar zalecanym środkiem do czyszczenia piekarnika. Po upływie zalecanej ilości czasu, spłucz obszar wodą. Dzięki temu roztwór będzie lepiej działał. Jeśli plama pozostanie, można ją wytrzeć ręcznikami papierowymi.

Jeśli problem nadal nie został rozwiązany, można wezwać serwisanta. Mogą oni udzielić dodatkowych porad.

Podczas czyszczenia piekarnika należy uważać, aby nie zablokować otworu wentylacyjnego. Należy unikać stosowania ostrych środków chemicznych na drzwiczki lub półki. Należy również starać się trzymać zwierzęta domowe z dala od kuchni.

Cykl samoczyszczenia Państwa piekarnika może wytwarzać opary. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci i zwierząt. Jeśli dym i popiół nie są usuwane, większe kawałki jedzenia mogą się mocniej przypalać i tworzyć nieprzyjemne zapachy.

Podobne tematy