0

Jak czyścić świece zapłonowe

  • 16 sierpnia, 2022

Niezależnie od tego, czy chcesz zmienić swoje świece zapłonowe, czy po prostu chcesz je wyczyścić, możesz to zrobić na kilka sposobów. Używanie środka do czyszczenia gaźników, papieru ściernego i sody oczyszczonej to tylko kilka z metod, których możesz użyć.

Środek do czyszczenia gaźników

Niezależnie od tego, czy masz zabrudzony lub zatkany gaźnik, będziesz chciał go wyczyścić za pomocą środka do czyszczenia gaźników. Jest to szybki i niedrogi sposób na usunięcie brudu i zanieczyszczeń z mieszanki paliwowo-powietrznej. Używanie zaufanego środka do czyszczenia gaźników, takiego jak CRC, jest bezpiecznym i skutecznym sposobem czyszczenia samochodu. Może pomóc wyeliminować hałas silnika, zwiększyć wydajność paliwa i zapobiec zatkaniu układu zapłonowego.

Niezależnie od rodzaju środka do czyszczenia gaźników, którego używasz, będziesz chciał się upewnić, że czyścisz świece zapłonowe we właściwym kierunku. Niektóre metody czyszczenia mogą powodować zużycie gwintów świec.

Możesz czyścić świece zapłonowe za pomocą środka do czyszczenia gaźników lub szczotki drucianej. Użycie szczotki drucianej rozbije wszelkie zatory i głęboko osadzone zanieczyszczenia. Możesz również rozpylić środek czyszczący na świecę zapłonową. Gdy środek czyszczący będzie miał szansę wyschnąć, będziesz chciał usunąć wszelkie pozostałości za pomocą czystej szmatki.

Jeśli zamierzasz przechowywać swój pojazd w garażu, możesz rozważyć zastosowanie powłoki świecy zapłonowej. Jest to dobra alternatywa dla materiałów ściernych i jest bardzo skuteczna w usuwaniu osadów ze świecy.

Do czyszczenia świec można również użyć alkoholu. Jest to bezpieczny, nietoksyczny produkt, który może być używany do czyszczenia dowolnego elementu na Twoim samochodzie. Dobrym pomysłem jest również używanie rękawic i ochrony oczu podczas pracy z nim.

Jeśli szukasz szybko działającego środka czyszczącego, możesz spróbować jednego z dostępnych środków czyszczących w aerozolu. Są one wygodną opcją i zaczynają działać natychmiast. Jednak mogą nie być tak silne jak niektóre inne środki czyszczące.

Dobrym pomysłem jest użycie niewielkiej ilości oleju na świece zapłonowe, aby je nasmarować. Zapobiegnie to ich zbytniemu poluzowaniu i zapobiegnie rdzewieniu.

Soda oczyszczona

Używanie sody oczyszczonej do czyszczenia świec zapłonowych to dobry pomysł. Istnieje kilka zalet tego środka chemicznego w porównaniu z jego twardymi braćmi. Poza oczywistymi, jest ona również rozpuszczalna w wodzie, co pozwala na oddzielenie zanieczyszczeń w roztworze. Kolejną zaletą jest brak zapachu, co czyni go dobrym wyborem do czyszczenia wtryskiwaczy paliwa w maszynach ASNU.

Możesz tego nie wiedzieć, ale świeca zapłonowa to niewielka część Twojego silnika. To malutki słupek wystający z końca, który może mieć sporo osadów węglowych. Jeśli chcesz, aby twój samochód działał prawidłowo, będziesz musiał zrobić trochę czyszczenia. Poniższe kroki pokażą Ci jak to zrobić.

Najlepszym sposobem na zrobienie tego jest namoczenie świecy zapłonowej w mieszaninie wody i sody oczyszczonej. Po około 30 minutach wyjmij ją i wypłucz. Jest to świetny czas na sprawdzenie gwintów świecy. Jeśli widzisz jakiś tłuszcz lub brud, możesz go usunąć za pomocą szczotki drucianej.

Aby naprawdę uzyskać świece zapłonowe lśniące czystością, musisz zrobić kilka innych rzeczy. Oprócz zwykłej wody i sody oczyszczonej, możesz spróbować następujących sposobów.

Oprócz moczenia świecy zapłonowej w occie lub benzynie, możesz rozważyć użycie środka do czyszczenia gaźników. Jest to stosunkowo niedrogi sposób na zapewnienie, że Twój pojazd działa w najlepszej formie. Po oczyszczeniu, będziesz musiał zainstalować nowe świece zapłonowe.

Będąc przy tym, możesz również sprawdzić zaciski akumulatora. Utrzymanie tych części w czystości pomoże zapobiec korozji między słupkiem akumulatora a kablem. Może nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale to zdecydowanie najlepszy sposób na utrzymanie samochodu na drodze.

Papier ścierny

Używanie papieru ściernego do czyszczenia świec zapłonowych jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się zanieczyszczeń z silnika. Może on pomóc usunąć brud i osady węglowe z Twojej świecy zapłonowej. Ale uważaj, aby użyć odpowiedniego sprzętu, aby wykonać pracę bezpiecznie.

Po pierwsze, będziesz musiał nosić ochronne okulary. Będziesz też potrzebował pilnika do świec zapłonowych. Będziesz chciał przeszlifować elektrodę, aż będzie gołym metalem. Pomoże to utrzymać ją w czystości, aby była w stanie wytworzyć iskrę do zapłonu.

Gdy już masz elektrodę czystą, będziesz musiał przeszlifować szczelinę między elektrodą a świecą. Możesz to zrobić za pomocą szczotki drucianej lub tarczy szlifierskiej. Ważne jest, aby wyczyścić również gwinty wtyczki, ponieważ mogą one gromadzić oleje i brud.

Po oczyszczeniu świecy zapłonowej należy ją ponownie zamontować wraz z cewkami zapłonowymi. Jeśli świeca zapłonowa nie zostanie prawidłowo zamontowana, może to spowodować poważne problemy z silnikiem. Elektroda to malutki słupek, który wystaje z końca świecy zapłonowej. Musi być ostry, aby wytworzyć silną iskrę do zapłonu.

Innym sposobem czyszczenia świecy zapłonowej jest środek do czyszczenia gaźników. Można go kupić w lokalnym sklepie z częściami samochodowymi lub w Internecie. Jest on używany do usuwania osadów i zabrudzeń. Możesz również użyć WD40, aby wytrzeć wilgoć.

Przydatnym narzędziem do czyszczenia uporczywych osadów węglowych jest również pilnik do świec zapłonowych. Możesz go zamontować pomiędzy elektrodą a świecą zapłonową, aby wykonać pracę. Aby uzyskać najbardziej efektywne wyniki, należy szlifować pilnikiem tam i z powrotem.

Usuwanie oleju z otworów i przewodów świec zapłonowych

Niezależnie od tego, czy rozwiązujesz problem niskiego poziomu oleju, czy po prostu chcesz poprawić osiągi swojego silnika, usuwanie oleju z otworów i przewodów świec zapłonowych może być ważnym krokiem. Świeca zapłonowa jest odpowiedzialna za zapłon paliwa. Jeśli świeca zostanie nasycona olejem, może to prowadzić do zmniejszenia generowania iskry i zmniejszenia spalania paliwa.

Używając szmatki, wytrzyj dobrze wnętrze świecy zapłonowej, a następnie powtórz proces dla wszystkich otworów. Ma to na celu zapobieganie wpadaniu zanieczyszczeń do rur i świec.

Jeśli nie masz szmatki, możesz użyć dużego śrubokręta i zanurzyć go w otworze. Możesz też wyczyścić końcówkę odrobiną alkoholu do pocierania. Możesz użyć pistoletu powietrznego, aby wydmuchać wszelkie luźne materiały wokół otworu.

Jeśli masz samochód z systemem sprawdzania kompresji, może to pomóc w identyfikacji źródła wycieku. Jeśli jest to uszczelka pokrywy zaworów, możesz ją wymienić. Jeśli jest to zły pierścień tłokowy, może pozwolić na olej w cylindrze. Olej w cylindrze może powodować błędne zapłonu i zwiększyć zużycie paliwa.

Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, profesjonalny mechanik może przeprowadzić dokładną kontrolę i powiedzieć dokładne źródło problemu. Mogą zalecić najlepsze rozwiązanie, a nawet przedstawić szczegółowy raport.

Generalnie, pierwszym krokiem w czyszczeniu oleju z otworów i przewodów świec zapłonowych jest odłączenie ujemnego zacisku akumulatora. Dzięki temu przewody można wyciągać pojedynczo. Jeśli trzeba usunąć kilka świec, może być konieczne użycie uchwytu wielofunkcyjnego.

Po wyjęciu wtyczki, można użyć szmatki lub ręczników papierowych do wyczyszczenia rury wtyczki. Możesz również rozpylić środek do czyszczenia gaźników na szmatę, a następnie rozpylić go w otworze świecy zapłonowej.

Smarowanie świec zapłonowych

Podczas procesu czyszczenia świec zapłonowych, pierwszą rzeczą do zrobienia jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń ze świecy. Jeśli zanieczyszczenia pozostaną w świecy, mogą spowodować katastrofalne uszkodzenie pojazdu. Aby to zrobić, użyj szczotki drucianej, aby usunąć brud i oleje z gwintów. Jeśli są jakieś uporczywe osady, użyj pilnika, aby oczyścić ten obszar.

Przed wykręceniem świecy zaleca się nałożenie niewielkiej ilości smaru dielektrycznego na osłonę świecy zapłonowej. Zabezpieczy to świecę zapłonową przed wilgocią i poprawi osiągi silnika. Działa on również jako izolator i uszczelniacz.

Jeśli masz problemy z uruchomieniem samochodu, warto zetrzeć dodatkową warstwę smaru dielektrycznego za pomocą wacika. Pomoże to zapobiec kolejnym błędom w odpalaniu.

Przed ponownym zamontowaniem świecy należy przeszlifować elektrodę i oczyścić otwory świecy zapłonowej. Aby to zrobić, załóż rękawice i maskę. Możesz również użyć szmaty, aby wytrzeć luźne zanieczyszczenia. Papier ścierny pomoże usunąć osad węgla i oleju, który może być trudny do usunięcia za pomocą pilnika.

Używając szczotki drucianej, możesz wyczyścić wnętrze osłony świecy zapłonowej i gwint świecy zapłonowej. Możesz również użyć środka do czyszczenia gaźników, aby usunąć głęboko osadzony brud.

Po przeszlifowaniu i wyczyszczeniu świec możesz wymienić świece zapłonowe i włożyć je do gniazda. Zachowaj ostrożność podczas ponownego montażu świec, ponieważ ważne jest, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia przed ponownym zamontowaniem. Jeśli nie jesteś pewien, jak zainstalować świece, możesz poprosić o pomoc mechanika.

Podobne tematy