0

Jak czyścić łańcuch motocyklowy

Utrzymanie łańcucha motocyklowego w czystości jest ważne z wielu powodów. Zapobiega rdzewieniu i pomaga przedłużyć żywotność maszyny.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale sprzet-agd.pl

Czyszczenie za pomocą odtłuszczacza

Użycie odtłuszczacza do czyszczenia łańcucha motocyklowego to łatwy sposób na pozbycie się brudu. Należy jednak zawsze robić to w sposób bezpieczny. Należy uważać, aby nie mieszać odtłuszczacza z nowym smarem, w przeciwnym razie łańcuch może nie być w stanie prawidłowo się smarować. Jeśli używasz odtłuszczacza domowej roboty, upewnij się, że używasz miękkich płatków mydlanych. Płatki te rozpuszczą tłuszcz bez uszkadzania metalu.

Możesz kupić odtłuszczacz do łańcucha w lokalnym sklepie z narzędziami. Możesz również stworzyć swój własny w domu. Składniki są dość proste. Możesz kupić mydło do naczyń, wazelinę i alkohol denaturowany.

Odtłuszczacz przebije się przez brud i śmieci na zębatkach kasety, korpusie piasty i kółkach przerzutki. Odtłuszczacz należy pozostawić na łańcuchu przez kilka minut, a następnie spłukać. Jeśli łańcuch jest bardzo brudny, może być konieczne powtórzenie procesu.

Podczas czyszczenia łańcucha należy nosić rękawice i maskę gazową. Zapobiegnie to przedostawaniu się do łańcucha wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować jego przedwczesne zużycie. Ważne jest również, aby po zakończeniu czyszczenia umyć ręce. Potrzebny będzie również przytrzymywacz łańcucha lub atrapa piasty. Dzięki temu środek odtłuszczający nie dostanie się do hamulców lub łożysk piasty.

Do przepłukania łańcucha można również użyć węża. Należy jednak użyć strumienia wody pod niskim ciśnieniem, aby uniknąć przedostania się odtłuszczacza do łożysk. Należy również uważać, aby nie rozpylić zbyt dużo ciepła na łańcuch. Nie zaleca się stosowania myjki elektrycznej, ponieważ może ona usunąć smar z łożysk.

Jeśli nie masz węża lub myjki ultradźwiękowej, możesz również wyczyścić układ napędowy szczotką rowerową. Możesz również użyć starej koszuli lub szmaty do usunięcia brudu z łańcucha. Po zakończeniu pracy dobrze jest spłukać odtłuszczacz ciepłą wodą z mydłem. Możesz również przyspieszyć proces suszenia używając suszarki do włosów.

Po wyczyszczeniu łańcucha, powinieneś użyć kroplomierza do naniesienia oleju smarującego na łańcuch. Należy uważać, aby powoli przepychać olej przez ogniwa łańcucha.

Czyszczenie mydłem i octem

Używanie mydła i octu do czyszczenia łańcucha rowerowego może nie być najzdrowszą rzeczą, jaką można zrobić, ale może uchronić nas przed koniecznością wydania fortuny w imię dobrego zdrowia. Nie tylko sprawia, że jazda jest o wiele gładsza, ale również pomaga uniknąć rys i zadrapań na wykończeniu Twojego ulubionego roweru. Aby uzyskać bardziej trwałą naprawę, należy oddać rower do renomowanego mechanika rowerowego, który wykona zadanie prawidłowo. Osoby mniej obeznane z techniką mogą skorzystać z poniższych porad i wskazówek, aby utrzymać swój rower w lśniącym stanie.

Najtańszym sposobem na wyczyszczenie łańcucha jest oddanie go do warsztatu rowerowego, ale nie jest to jedyne miejsce, gdzie można znaleźć rozwiązanie. Możesz również spróbować zrobić to samemu, kupując nowy łańcuch i czyszcząc go samodzielnie. Choć może się to wydawać trudnym zadaniem, będziesz zaskoczony tym, jak szybko i łatwo można to zrobić samemu. A jeśli jesteś na budżecie, równie dobrze możesz zrobić to dobrze.

Najlepszym sposobem jest sprawdzenie, co zaleca producent łańcucha rowerowego. Na przykład, niektórzy producenci stosują własny środek czyszczący. Alternatywnie można wybrać bardziej tradycyjne podejście, umieszczając rower na kilka godzin w wiadrze z gorącą wodą i mydłem do naczyń. To niewielka cena za lśniący rower, który będzie Ci służył przez wiele lat.

Czyszczenie sodą oczyszczoną

Używanie sody oczyszczonej do czyszczenia łańcucha nie jest złym pomysłem. Nie zastąpi ona węża, ale pomoże Ci zabezpieczyć Twoją biżuterię przed zapachami i zanieczyszczeniami pochodzącymi od przeciętnego użytkownika. Ponadto, soda oczyszczona nie służy tylko do szorowania – to także świetny sposób na odświeżenie Twoich ulubionych ubrań.

Oprócz właściwości zwalczających nieprzyjemne zapachy, soda oczyszczona jest także poręcznym narzędziem do czyszczenia biżuterii i usuwania zmatowień. Najważniejszą sztuczką jest upewnienie się, że nie porysujesz swoich kamieni szlachetnych. Na przykład, o ile nie jest najlepszym pomysłem szorowanie złotej bransoletki, o tyle dobrym pomysłem może być spryskanie jej wodą. To samo dotyczy srebra.

Istnieje wiele sposobów na oczyszczenie swoich bombek, ale powyższy proces jest jednym z najprostszych. Zasadniczo, będziesz potrzebował miski z wodą i trochę sody oczyszczonej, wraz z odrobiną przewidywania. Wrzuć swój łańcuch, pozwól mu się moczyć przez kilka minut, a następnie spłucz go pod strumieniem bieżącej wody. Jeśli twój naszyjnik jest duży, prawdopodobnie będziesz chciał zdobyć jeszcze kilka kubków wody.

Oczywiście, najlepszym sposobem jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Oprócz tego, że jest to drogie, taka usługa może nie mieć najbardziej dokładnego czyszczenia swoich klejnotów. Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz jest snafu lub dwa. Poza tym, używając sody oczyszczonej nie jest najbardziej wygodny sposób, aby to zrobić, zwłaszcza jeśli jesteś zajęty mama na budżet. To dobry pomysł, aby zapytać jubilera, co jest najlepszą metodą czyszczenia cennych kawałków metalu. Będą w stanie polecić metodę, która jest odpowiednia dla Ciebie. Po tym wszystkim, jaki jest sens zakupu wysokiej klasy element biżuterii, jeśli nie można dostać go do wygląd i zapach jego najlepsze? Jeśli masz szczęście, twój jubiler może nawet być w stanie zrobić to dla Ciebie!

Wspomniany proces może być stosowany do czyszczenia różnych metali od srebra do wolframu do tytanu. Aby utrzymać swoje pierścionki i naszyjniki w nienagannym stanie, staraj się unikać wystawiania ich na działanie elementów, takich jak słońce i deszcz.

Czyszczenie smarem do łańcucha

Utrzymanie łańcucha w czystości pomaga przedłużyć żywotność roweru, ponieważ brud i zanieczyszczenia mogą powodować słabą zmianę biegów i przedwczesne zużycie komponentów. Jeśli jeździsz regularnie, powinieneś czyścić łańcuch co najmniej raz w tygodniu. Możesz to zrobić używając smaru do łańcucha.

Istnieją dwa rodzaje smarów: suche i mokre. Oba mają charakter penetracyjny, co oznacza, że z łatwością dostają się pomiędzy rolki i ogniwa łańcucha. Główna różnica polega jednak na tym, że smary mokre lepiej opierają się wodzie niż suche. Mogą być również nieco cięższe, ale są łatwiejsze do czyszczenia.

Jeśli masz mokry łańcuch, będziesz chciał go umyć wężem ogrodowym pod niskim ciśnieniem. Nie powinieneś jednak nasycać łożysk koła. Możesz również użyć kompresora powietrza, aby go osuszyć. Możesz nawet zostawić go na słońcu, aby przyspieszyć proces suszenia.

Możesz również użyć starej koszulki do wysuszenia łańcucha. Możesz również umieścić łańcuch w tylnej części dmuchawy do liści, ale musisz uważać, aby nie zdmuchnąć smaru. Po wyczyszczeniu łańcucha lepiej jest ponownie nałożyć świeży smar. Jeśli to zrobisz, pamiętaj, aby wytrzeć nadmiar smaru przed rozpoczęciem jazdy.

Możesz również zastosować środek odtłuszczający do łańcucha. Jednak wiele z najlepszych odtłuszczaczy może pozostawić po sobie ciężką warstwę, która uniemożliwia przyklejenie się smaru kroplowego.

Inną metodą jest użycie płuczki do czyszczenia łańcucha. Urządzenia te usuwają brud i żwir z łańcucha i są bardzo wydajne. Następnie możesz opłukać łańcuch ciepłą wodą z mydłem.

Możesz również użyć odtłuszczacza i szmatki, aby wytrzeć jego nadmiar. W zależności od użytego odtłuszczacza, daje to zazwyczaj lepszy efekt niż użycie szmatki. Być może trzeba będzie kilka razy wyszorować łańcuch, aby usunąć cały brud i żwir. Zawsze należy upewnić się, że szorowarka została prawidłowo zutylizowana.

Jeśli planujesz smarować łańcuch, ważne jest, abyś używał smaru przeznaczonego do stosowania w rowerze. Te smary mają dodatki, które mają pomóc w zmniejszeniu tarcia, więc można je stosować do łańcucha, który był zabrudzony lub zatłuszczony.

Podobne tematy