0

Jak całkowicie wyczyścić swój komputer

  • 22 października, 2022

Oczyszczenie komputera może być trudnym zadaniem, ale jest warte wysiłku. Użycie profesjonalnego programu czyszczącego, takiego jak Avast Cleanup for PC, może zautomatyzować cały proces i zapewnić dokładne oczyszczenie komputera. Podczas czyszczenia komputera należy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach, takich jak upewnienie się, że nie dojdzie do przypadkowego uszkodzenia komputera. Musisz również utrzymać prawidłowy przepływ powietrza, aby uniknąć uszkodzeń statycznych.

Usuwanie plików

Utrzymywanie komputera w czystości może pomóc w jego wydajniejszej pracy. Jeśli od jakiegoś czasu nie czyściłeś swojego dysku twardego, możesz napotkać wiele bałaganu. Może to utrudnić komputerowi znalezienie plików. Nawet jeśli masz dysk półprzewodnikowy (SSD), Twój system może potrzebować defragmentacji. Pełna defragmentacja dysku może potrwać kilka godzin.

Na szczęście system Windows ma wbudowane narzędzie, które pozwala to zrobić. Nazywa się ono Disk Cleanup i można je znaleźć na każdym dysku w komputerze. Jego zadaniem jest skanowanie dysku twardego w poszukiwaniu plików śmieci i pokazywanie, które z nich można usunąć. Warto z niego korzystać, gdyż może zaoszczędzić sporo miejsca w komputerze.

Inną sztuczką do czyszczenia komputera jest usunięcie wszystkiego z Kosza. Kosz jest, gdzie wszystkie usunięte pliki iść, i to jest prawdopodobne, że masz mnóstwo nieużywanych plików tam. Możesz je łatwo usunąć, a nawet zarchiwizować na dysku zewnętrznym. Dzięki temu Twój system będzie łatwiejszy do zarządzania i zaoszczędzisz sporo miejsca na dysku.

Na koniec warto spróbować użyć oprogramowania do odzyskiwania danych. Jest to możliwe, aby wyciągnąć wszystkie swoje pliki, choć w dość wolnym tempie. W zależności od tego, ile plików masz na swoim komputerze, może to zająć kilka godzin.

Czyszczenie dysku twardego

Niezależnie od tego, czy szukasz najlepszego sposobu na wymazanie danych, czy po prostu chcesz się upewnić, że Twój stary komputer jest bezpieczny, ważne jest, aby całkowicie wymazać dysk twardy. Możesz wybrać wymazanie dysku twardego poprzez fizyczne usunięcie go lub użycie oprogramowania innej firmy. Niezależnie od sposobu czyszczenia dysku twardego, należy najpierw wykonać kopię zapasową najważniejszych plików.

Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy dysk twardy został wyczyszczony, jest spojrzenie na opcję “lista dysków” w systemie Windows. Wyświetla ona listę wszystkich podłączonych dysków i partycji. Jeśli masz zewnętrzny dysk twardy, musisz go wybrać.

Możesz również użyć polecenia “wyczyść wszystko”, aby wyczyścić dysk twardy. Musisz być jednak ostrożny, ponieważ możesz zostawić na dysku twardym ważne pliki systemowe.

Możesz również użyć programu EaseUS BitWiper do usunięcia danych z dysku twardego. Narzędzie to posiada wiele przydatnych funkcji, w tym możliwość wymazania całego dysku, lub partycji.

Oprócz czyszczenia dysku twardego, możesz również spróbować głębokiego wymazania dysku twardego. Tego typu proces usunie wszystkie informacje znajdujące się na dysku twardym, w tym aktualną wersję systemu Windows.

Na koniec możesz wykonać reset fabryczny. Jest to podobne do polecenia clean all, ale jest nieco bardziej zaangażowane. Będziesz musiał wejść w ustawienia i wprowadzić system operacyjny komputera, a następnie wykonać reset.

Czyszczenie zasilacza

Utrzymywanie zasilacza komputera w czystości może pomóc przedłużyć żywotność komponentów, poprawić wydajność i zmniejszyć hałas. Możesz to zrobić samodzielnie, wykonując kilka prostych kroków.

Na początku należy odłączyć komputer od ściany. Jeśli masz klimatyzator, możesz użyć go do zdmuchnięcia kurzu. Jeśli nie masz dmuchawy, możesz użyć odkurzacza z przystawką z miękką szczotką.

Następnie będziesz musiał wyjąć procesor z obudowy. Dzięki temu uzyskasz dostęp do filtra. Powinieneś również usunąć plastikowy pasek trzymający wiązkę przewodów. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się kurzu.

Po wyjęciu procesora trzeba będzie założyć pokrywę obudowy. Następnie można podłączyć komputer z powrotem do gniazda zasilania. Należy odczekać minutę, aby pozwolić na rozproszenie się prądu.

Następnie należy wdmuchnąć powietrze do otworu wentylatora. Należy uważać, aby nie umieścić słomki zbyt blisko łopatek wentylatora. Może to spowodować uszkodzenie PSU. Należy dmuchać w krótkich seriach.

Jeśli nadal masz problem z usunięciem kurzu z PSU, możesz użyć sprężonego powietrza. Alternatywnie, możesz kupić środek do czyszczenia bez pozostałości. Możesz również wyczyścić łopatki wentylatora za pomocą szczotki z długim włosiem.

Powinieneś także użyć wacików zanurzonych w alkoholu do wyczyszczenia złotych styków. Dzięki temu usuniesz smugi i odciski palców.

Utrzymanie właściwego przepływu powietrza

Utrzymanie właściwego przepływu powietrza jest istotnym elementem utrzymania chłodu w komputerze stacjonarnym. Poza usuwaniem kurzu z otworów wentylacyjnych warto zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak prawidłowo wentylowany wentylator i prawidłowo podłączony kabel zasilający. Dobrze wentylowany system może zapewnić maksymalną wydajność komputera. Oprócz prawidłowego przepływu powietrza, ważne jest, aby wiedzieć, co się robi. Nie chcesz przecież zrobić niezamierzonego bałaganu w swoim systemie. Możesz chcieć wezwać profesjonalistów, aby wykonali tę pracę za Ciebie. Korzystanie z usług profesjonalistów oszczędzi Ci bólu głowy związanego z ustaleniem, które kable należy usunąć i co z nimi zrobić.

Najskuteczniejszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest przestrzeganie kilku wytycznych. Na początek, jeśli używasz komputera, który ma więcej niż trzy lata, możesz rozważyć jego odświeżenie. Podobnie, jeśli używasz komputera stacjonarnego, możesz chcieć wymienić swój obecny kabel zasilający na coś bardziej nowoczesnego. Aby utrzymać urządzenie w czystości, warto rozważyć zakup ręcznego odkurzacza, który posiada akumulator do ładowania. Dzięki temu Twój komputer stacjonarny pozostanie chłodny i wolny od kurzu przez długi czas.

Unikanie uszkodzeń statycznych

Używanie odpowiednich narzędzi może pomóc w uniknięciu uszkodzeń statycznych podczas czyszczenia komputera. Jednak ważne jest również, aby być świadomym ryzyka związanego z pracą z komputerem.

Najlepszym sposobem na uniknięcie uszkodzeń statycznych podczas czyszczenia komputera jest utrzymywanie komponentów w chłodzie. Trzymanie ich w torbie antystatycznej może zminimalizować problemy związane z ESD.

Należy również trzymać ręce z dala od komputera. Jeśli musisz obsługiwać płytkę drukowaną, staraj się to robić za krawędź. Jeśli tego nie zrobisz, możesz spowodować uszkodzenie komponentu, aczkolwiek niezauważone.

Powinieneś też nosić opaskę antystatyczną. Można je podpiąć do obudowy komputera, aby zmniejszyć wyładowania elektrostatyczne.

Jeśli nie masz opaski, możesz uziemić się, dotykając metalowej obudowy komputera. Jest to nie tylko dobry sposób na uniknięcie uszkodzeń statycznych, ale także zapobiega szokowi statycznemu.

Powinieneś także używać odpowiedniej maski przeciwpyłowej. Ochroni Cię to przed cząsteczkami brudu i kurzu, które mogą gromadzić się na elementach wewnętrznych komputera.

Jeśli planujesz przeprowadzić intensywne czyszczenie komputera, powinieneś również przenieść się do bardziej przewiewnego miejsca. Jest tak dlatego, że suche warunki zwiększają gromadzenie się elektryczności statycznej.

Powinieneś także używać mat antystatycznych na wieży swojego PC. Są one wykonane z gumy i zawierają druty do rozpraszania ładunków statycznych. Powinieneś również wyczyścić je przed użyciem.

Zautomatyzuj cały proces czyszczenia komputera za pomocą programu Avast Cleanup for PC

Niezależnie od tego, czy masz komputer, na którym brakuje miejsca, czy chcesz przyspieszyć jego działanie, istnieją sposoby, aby mu pomóc. Jednym ze sposobów jest użycie aplikacji do czyszczenia komputera. Programy te są przeznaczone do usuwania dodatkowych plików, które zapychają komputer i spowalniają go. Programy te są bezpłatne do pobrania i mogą być zainstalowane na komputerze.

Avast Cleanup to narzędzie do optymalizacji komputera, które może zwolnić miejsce na dysku i poprawić wydajność komputera. Może przeskanować komputer i znaleźć wszelkie nieużywane programy, ciasteczka internetowe i pliki tymczasowe. Może również uśpić zidentyfikowane aplikacje, aby zwolnić zasoby systemu.

Avast Cleanup wykorzystuje automatyczny system czyszczenia, aby zwiększyć wydajność komputera. Pomaga on zwolnić miejsce na dysku, zatrzymać spadek wydajności oraz wykryć i naprawić poważne problemy systemowe. Program może również zastąpić niebezpieczne dodatki bezpieczniejszymi.

Avast Cleanup for PC może również czyścić wpisy w rejestrze systemu Windows. Gdy instalujesz nowe programy na komputerze, tworzy się więcej wpisów w rejestrze. Program Avast Cleanup może przeskanować system i automatycznie usunąć te wpisy w rejestrze.

Avast Cleanup for PC zawiera również funkcję skanowania konserwacyjnego. To skanowanie wykrywa i usuwa zbędne elementy, uszkodzone elementy, dane śledzenia i uszkodzone przeglądarki. Może również dowiedzieć się, gdzie użytkownik pobierał lub przeglądał treści. Pamięć podręczna przeglądarki jest tymczasowym miejscem przechowywania, w którym przechowywane są pobrane pliki.

Podobne tematy