0

Jak oczyścić uszy dziecka z wosku

  • 20 stycznia, 2022

Pozbywanie się woskowiny z uszu to coś, o czym powinnaś wiedzieć, gdy masz dziecko. Nagromadzenie woskowiny może powodować problemy ze słuchem dziecka. Istnieje kilka różnych sposobów na oczyszczenie uszu dziecka z woskowiny.

Dos and don’ts

Utrzymywanie uszu dziecka w czystości jest istotną częścią wychowywania zdrowego dziecka. Noworodki są delikatne, a ich przewody słuchowe są bardzo wrażliwe. To sprawia, że są podatne na uszkodzenia i infekcje. Aby uniknąć tych problemów, musisz znać dos i don’ts czyszczenia uszu dziecka.

Woskowina uszna to naturalna substancja, która jest produkowana przez organizm. Działa jak naturalny środek czyszczący, wyłapując mikroskopijne zanieczyszczenia i martwe komórki skóry. Ma żółtawy lub brązowy kolor i zazwyczaj w sposób naturalny przedostaje się do ucha zewnętrznego. Jeśli jednak Twoje dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów w swoim organizmie, woskowina może stać się gęstsza i zatkać kanał słuchowy.

Najlepszym sposobem na oczyszczenie uszu dziecka jest użycie ściereczki do mycia. Materiał powinien być ciepły i suchy. Następnie delikatnie przetrzyj wokół szczelin ucha. Nie używaj mydła ani innych produktów, które będą szorstkie dla ucha. Zamiast tego użyj środka zmiękczającego, takiego jak kropla gliceryny lub oleju mineralnego. Dzięki temu wosk łatwiej opuści ucho.

Oprócz wycierania, możesz również przepłukać ucho odrobiną ciepłej wody. Nie chcesz jednak przesadzić z tym zabiegiem. Jeśli to zrobisz, możesz przepłukać ucho zbyt energicznie, co może spowodować jego uszkodzenie. Albo możesz spowodować stymulację nerwu akustycznego, co może przyprawić o zawrót głowy.

Możesz również pozbyć się woskowiny usznej za pomocą wacika. Nie używaj wacików u dziecka, bo mogą być niebezpieczne. Mogą one zarysować delikatną błonę bębenkową, powodując krwawienie. Mogą również wepchnąć woskowinę dalej do ucha. Do usunięcia woskowiny możesz też użyć końcówki Q, pałeczki lub cienkiego przedmiotu o prostej krawędzi.

Można również stosować krople do uszu, które mogą rozluźnić woskowinę. Należy je stosować wyłącznie po konsultacji z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Należy również upewnić się, że krople do uszu nie są wkładane do ucha dziecka. Należy również skonsultować się z pediatrą, jeśli dziecko wykazuje jakiekolwiek objawy infekcji ucha.

Należy również unikać używania szczoteczki do zębów lub innych spiczastych przedmiotów w uszach dziecka. Mogą one być bardzo bolesne. Dobrym pomysłem jest również regularne sprawdzanie uszu dziecka i używanie latarki, jeśli podejrzewasz, że może mieć nagromadzoną woskowinę. Możesz również sprawdzić, czy nie doszło do zapalenia ucha, odciągając płatek ucha i szukając brązowawego lub żółtawego drenażu. Jeśli zauważysz oczywiste nagromadzenie woskowiny w uchu, powinieneś rozważyć usunięcie jej przez lekarza.

Wreszcie, jeśli Twoje dziecko ma ucho pływaka, powinnaś umyć i osuszyć jego ucho. Nie należy irygować zbyt zimną wodą, ponieważ może to stymulować nerw akustyczny, co może powodować zawroty głowy.

Unikanie stosowania środków do usuwania woskowiny usznej

O ile nie cierpisz na jakąś poważną infekcję ucha, najlepiej pozostawić woskowinę uszną w spokoju. Jest tak dlatego, że agresywne usuwanie woskowiny może spowodować infekcję przewodu słuchowego, a także spowodować problemy ze słuchem i swędzenie uszu. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z uchem, pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem lub laryngologiem.

Istnieje kilka sposobów na usunięcie woskowiny z ucha. Możesz użyć strzykawki lub miękkiej gumowej nakładki na ucho, aby wycisnąć woskowinę. Możesz również użyć wacika do oczyszczenia zewnętrznej części przewodu słuchowego. Te metody są nieco delikatniejsze dla ucha niż inne i mogą pomóc w zapobieganiu zatkaniu ucha. Jeśli jednak masz poważne zakażenie ucha, lekarz może zalecić bardziej rozległą procedurę.

Jeśli masz problemy z uchem, możesz również spróbować użyć kropli do uszu. Zazwyczaj krople do uszu zawierają nadtlenek, który pomaga rozpuścić woskowinę uszną. Roztwór nanosi się do ucha za pomocą kroplomierza i pozostawia na godzinę. Po tym czasie można przemyć ucho ciepłą wodą. Jeśli wykonasz tę metodę przez kilka dni, woskowina uszna powinna sama wypaść. Jeśli nadal masz dużo woskowiny usznej, być może trzeba będzie spróbować innych metod.

Możesz również użyć naturalnego środka zmiękczającego, takiego jak olej mineralny lub oliwka dla niemowląt. Olejki te są bezpieczne i były z powodzeniem stosowane w przeszłości. Należy je aplikować w pozycji leżącej na jedną stronę ucha. Zazwyczaj należy nałożyć kilka kropli na każde ucho. Następnie należy przechylić głowę, aby płyn spłynął do ucha. Można to robić przez trzy do pięciu razy dziennie.

Możesz również spróbować użyć otoskopu, urządzenia, które pozwala lekarzowi zobaczyć wnętrze ucha. Jest to świetny sposób, aby dowiedzieć się, czy masz blokadę. Otoskop jest również dobrym narzędziem, które pomoże Ci usunąć woskowinę uszną.

Istnieje kilka innych sposobów na usunięcie woskowiny usznej i te metody również można wykonać w domu. Będziesz musiał upewnić się, że postępujesz dokładnie według instrukcji. Techniki te są również pomocne w przypadku dzieci z zatkanym kanałem słuchowym, ponieważ będziesz musiał przechylić głowę, aby pozwolić wodzie wypłynąć. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, możesz poprosić farmaceutę o radę.

Należy również unikać stosowania świec do uszu i wacików w celu wepchnięcia woskowiny głębiej do ucha. Metody te mogą uszkodzić kanał słuchowy. Należy stosować te przedmioty tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za bezpieczne. Wbijanie przedmiotów do ucha dziecka zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji.

Możesz również spróbować delikatnej techniki irygacji. Możesz to zrobić, umieszczając w uchu strzykawkę wypełnioną ciepłą wodą. Z głową odchyloną do góry, należy przeprowadzić strzykawkę przez ucho, aby usunąć woskowinę.

Objawy nagromadzenia woskowiny w uchu u niemowląt

Objawy nagromadzenia woskowiny w uchu u niemowląt może być przyczyną dyskomfortu dla Twojego dziecka. Może również zaburzać słuch dziecka. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma nadmiar woskowiny usznej, lekarz może pomóc Ci ją usunąć. Możesz spróbować kilku domowych sposobów, ale jeśli stan jest poważny, lekarz może zalecić wizytę u laryngologa.

Woskowina uszna jest produkowana przez gruczoły ceruminowe, które mieszając się z komórkami skóry wytwarzają lepką substancję. Woskowina pomaga chronić ucho przed wodą i innymi cząstkami. U zdrowej osoby przewód słuchowy wytwarza wystarczającą ilość woskowiny, aby utrzymać go w czystości. Problem pojawia się, gdy naturalna zdolność organizmu do wydalania woskowiny usznej jest szybsza niż zdolność do wytwarzania nowej woskowiny. Może to spowodować nagromadzenie się woskowiny, która jest żółta, brązowa lub pomarańczowa. Kiedy kawałek woskowiny jest usuwany, może to sprawić, że dziecko czuje się tak, jakby w uchu znajdował się jakiś przedmiot.

Najczęstszą przyczyną gromadzenia się woskowiny w uszach u niemowląt jest przypadkowe wkładanie wacików do ucha. Kiedy wkładasz wacik do ucha, jest on szerszy niż kanał słuchowy, więc wpycha woskowinę z powrotem do ucha. Może to być niekomfortowe i w rzeczywistości może być oznaką infekcji ucha.

Jeśli zauważysz, że ucho Twojego dziecka swędzi lub odczuwa ból, możesz użyć ściereczki do wytarcia kanału słuchowego. Możesz również spróbować kropli oliwy z oliwek lub olejku migdałowego, aby zmiękczyć woskowinę. Jeśli okaże się, że woskowina jest zbyt twarda, pediatra lub laryngolog może przepisać krople do uszu, które zmiękczą woskowinę.

Możesz również usunąć woskowinę z ucha dziecka za pomocą strzykawki. Może to być bolesny proces, ale w końcu pozwoli Twojemu dziecku lepiej słyszeć. Jeśli zauważysz dzwonienie lub wydzielinę w uchu, zadzwoń do lekarza. Laryngolog może również oczyścić uszy Twojego dziecka w prostym, bezbolesnym zabiegu.

W zależności od schorzenia, lekarz może zalecić antybiotykowe krople do uszu. W niektórych przypadkach konieczny będzie silny antybiotyk. W innych sytuacjach zastosowana zostanie strzykawka lub mikrosysanie. W ciężkich przypadkach lekarz może wymagać ręcznego usunięcia woskowiny z ucha dziecka. W takim przypadku konieczne może być usunięcie ucha dziecka w znieczuleniu ogólnym na sali operacyjnej.

Jeśli Twoje dziecko ma gorączkę, jest to znak, że jego ucho ma infekcję. Jest to częste u niemowląt poniżej 12 tygodnia życia. U młodszych niemowląt gorączka jest zwykle spowodowana przeziębieniem lub wirusem, natomiast u starszych dzieci wynika z infekcji górnych dróg oddechowych.

Należy pamiętać, że gromadzeniu się woskowiny w uszach u niemowląt można zapobiegać. Najlepszym sposobem na to jest regularne czyszczenie uszu dziecka. Jeśli Twoje dziecko ma infekcję ucha, lekarz może podać mu krople do uszu z antybiotykiem. W większości przypadków dziecko będzie w stanie wyzdrowieć w ciągu kilku godzin. Jeśli ucho Twojego dziecka nie poprawia się po trzech do pięciu dniach, zaleca się zabranie go na wizytę do lekarza.

Podobne tematy